MPS-ABC är ett internationellt miljöcertifikat för blomodlingar, och det är i första hand en miljömärkning snarare än en etisk märkning i bred mening. Odlaren registrerar sin förbrukning av bekämpningsmedel, gödning, energi, vatten och avfall, och efter ungefär ett år och en revision får odlingen nivån A+, A, B eller C. Poängskalan går upp till 110 poäng: nivå A kräver 70 poäng eller mer, och A+ kräver minst 90 poäng plus tre extra krav.
MPS-märkningen är varken en ekologisk märkning eller en garanti för rättvisa löner. Sociala krav täcks av tilläggscertifikatet MPS-SQ. Vi har inga uppgifter om att Interflora eller Euroflorist säljer MPS-certifierade buketter, så fråga alltid blombudet direkt innan du beställer.
💡 Vår rekommendation
För de flesta som vill beställa blombud med koll på ursprung och märkning rekommenderar vi Interflora.
Valet bygger på en välrundad profil snarare än på MPS, eftersom vi inte har uppgifter om att något av bolagen säljer MPS-certifierade buketter. Interfloras Trustpilot-betyg ligger ofta mellan 3.3 och 3.9 av 5, med 65 till 70% positiva omdömen, och Floristens val-buketten börjar på 299 kr. Enligt Interflora binds varje bukett för hand av en florist nära leveransadressen, vilket är en naturlig utgångspunkt när du vill ställa frågor om innehåll och ursprung.
📊 Jämförelse: ledande blombud
Interflora och Euroflorist anger ingen MPS-nivå i den information vi har tillgång till, men de skiljer sig i hur buketterna tillverkas. Det avgör hur mycket du kan styra över innehåll och ursprung.
| Blombud | Så tillverkas buketten | Bukettpris | Trustpilot | MPS-uppgift | Erbjudande |
|---|---|---|---|---|---|
| Interflora | Binds för hand av en florist nära leveransadressen | Budgetbukett ca 269 till 299 kr | 3.3 till 3.9/5 | Ingen uppgift | Se Interfloras erbjudande → |
| Euroflorist | Lokal florist, eller packad i kartong via centrallager | Budgetbukett ca 249 till 299 kr | 3.2 till 3.8/5 | Ingen uppgift | Se Euroflorists erbjudande → |
På Trustpilot är cirka 65 till 70% av omdömena om Interflora positiva, jämfört med 60 till 65% för Euroflorist. Det vanligaste klagomålet hos båda är att den levererade buketten skiljer sig från bilden på webbplatsen. För dig som vill ha ett visst innehåll eller en viss certifiering är det den punkt som kräver mest uppmärksamhet.
📋 Vad du lär dig i den här guiden
- Vad MPS är och vem som står bakom märkningen
- Hur A+, A, B och C räknas fram och vad poängen mäter
- Vad MPS-märkningen täcker, och vad den inte täcker
- Vad blombud kostar och vad du kan ställa för krav
- Hur du kontrollerar märkning och ursprung innan du beställer
Vi går också igenom vad bolagen kostar, och hos Interflora finns buketter med Floristens val från 299 kr. Se Interfloras sortiment →
💐 MPS förklarat – från grunden
🌱 Vad är MPS?
MPS startade i Nederländerna på 1990-talet under namnet Milieu Programma Sierteelt, ett miljöprogram för prydnadsväxtodling. Idag används även namnet More Profitable Sustainability. Organisationen utvecklar certifikat och digitala verktyg för odlare i drygt 50 länder.
Själva granskningen görs av MPS-ECAS, den oberoende certifieringsdelen inom MPS Group. Enligt MPS egen presentation från 2024 har drygt 3 300 företag världen över MPS-ABC, cirka 880 har MPS-GAP och drygt 320 har MPS-SQ.
📊 Så fungerar MPS-ABC
MPS-ABC är miljödelen och det certifikat som de flesta menar när de talar om MPS-märkta blommor. Odlaren registrerar förbrukningen av bekämpningsmedel, gödning, energi, vatten och avfall var fjärde vecka, och en miljöpoäng räknas fram varje kvartal. Maxpoängen är 110.
Efter tretton registreringsperioder, alltså ungefär ett år, kontrolleras uppgifterna vid en revision hos odlaren. Ett oberoende certifieringsorgan fastställer sedan nivån. Sedan 2021 bygger revisionerna på en riskbaserad metod.
Bekämpningsmedel rankas efter miljöpåverkan, så både valet av preparat och mängden påverkar poängen. Det gör MPS-ABC till en certifiering av resultat: två odlingar kan använda samma metoder men få olika nivå beroende på hur mycket de förbrukar.
🏅 Vad betyder A+, A, B och C?
| Nivå | Poäng | Så tolkar du det |
|---|---|---|
| MPS-A+ | Minst 90 poäng och tre extra krav | Högsta nivån, för odlare med bäst miljöprestanda |
| MPS-A | 70 till 110 poäng | Hög miljöprestanda |
| MPS-B | 55 till 69,9 poäng | Mellannivå, odlaren arbetar med att förbättra sig |
| MPS-C | 10 till 54,9 poäng | Lägsta nivån på skalan |
A+ är i praktiken en delmängd av A, eftersom odlaren både har höga poäng och uppfyller extra krav. Nivån beskriver miljöprestandan under mätperioden. Den säger inget om allt som en etisk bedömning kan omfatta, som löner, arbetsvillkor eller transporter.
🧩 Andra MPS-certifikat
MPS-ABC är inte det enda certifikatet. MPS-GAP är ett certifikat för god odlingssed som öppnar dörren till internationella återförsäljare, och det är jämförbart med GLOBALG.A.P. Det kräver en giltig MPS-ABC-kvalificering och omfattar bland annat spårbarhet, miljö, säkerhet och hygien.
MPS-SQ, Socially Qualified, visar att odlingen uppfyller krav på hälsa, säkerhet och arbetsvillkor, bland annat enligt ILO:s regler. Det kräver en giltig MPS-A-nivå. MPS-ProductProof är ett tillägg till MPS-ABC som kopplar certifieringen till själva produkten, och certifierade odlare kan då använda en enhetlig MPS-vinjett med ett unikt MPS-nummer.
⚖️ MPS och Fairtrade är inte samma sak
Fairtrade sätter människan i fokus och är den märkning som oftast förknippas med rättvisa villkor på blomsterodlingar. Enligt Fairtrade Sverige står Fairtrade-märkta rosor för omkring 70% av rosförsäljningen i Sverige. MPS-ABC mäter däremot odlingens resursanvändning och räknar inte löner, så de två märkningarna kompletterar varandra snarare än ersätter varandra.
✅ Vad ingår när du beställer blommor – och vad ingår inte?
Tabellen visar vad en MPS-ABC-nivå faktiskt säger om en bukett, och vad du behöver kontrollera på annat håll.
| Scenario | Ingår? | Notering |
|---|---|---|
| Registrering av bekämpningsmedel, gödning, energi, vatten och avfall | ✅ | Kärnan i MPS-ABC, granskad av ett oberoende certifieringsorgan |
| Ekologisk odling | ❌ | MPS-ABC är ingen ekologisk märkning. Bekämpningsmedel får användas men påverkar poängen |
| Sociala villkor och arbetsmiljö | ⚠️ | Bara med tilläggscertifikatet MPS-SQ, som kräver giltig MPS-A |
| Spårbarhet till odlaren | ⚠️ | Via MPS-ProductProof och MPS-vinjetten med unikt MPS-nummer |
| Transport till butik eller dörr | ❌ | Ingår inte som eget tema bland de fem områdena |
| Rättvisa löner | ❌ | Det är Fairtrades område |
| Garanti för att just din bukett är certifierad | ⚠️ | Bara om säljaren anger nivå och odlare för den specifika produkten |
Den sista raden är viktigast i praktiken. Hos Interflora börjar Floristens val-buketten på 299 kr, och eftersom florister arbetar med lokalt lagerutbud och säsong kan innehållet variera, vilket flera kunder påpekar på Trustpilot. Vill du ha ett särskilt ursprung får du alltså fråga innan du beställer. Beställ hos Interflora →
💰 Vad kostar det att skicka blommor?
Vi har inga prisuppgifter för MPS-certifierade buketter hos något av bolagen. Priserna nedan gäller bolagens vanliga utbud, och budavgiften anges som en egen post, så kontrollera i kassan vad slutsumman blir.
| Blombud | Typ | Pris | Trustpilot | Erbjudande |
|---|---|---|---|---|
| Interflora | Budgetbukett | ca 269 till 299 kr | 3.3 till 3.9/5 | Se Interfloras erbjudande → |
| Interflora | Floristens val | från 299 kr | 3.3 till 3.9/5 | Se Interfloras erbjudande → |
| Interflora | Mellanbukett (standard) | ca 350 till 450 kr | 3.3 till 3.9/5 | Se Interfloras erbjudande → |
| Interflora | Lyxbukett eller stor bukett | från 550 till 700+ kr | 3.3 till 3.9/5 | Se Interfloras erbjudande → |
| Interflora | Budavgift (standard) | 99 kr | 3.3 till 3.9/5 | Se Interfloras erbjudande → |
| Euroflorist | Budgetbukett | ca 249 till 299 kr | 3.2 till 3.8/5 | Se Euroflorists erbjudande → |
| Euroflorist | Floristens val | från 279 kr | 3.2 till 3.8/5 | Se Euroflorists erbjudande → |
| Euroflorist | Mellanbukett (standard) | ca 350 till 450 kr | 3.2 till 3.8/5 | Se Euroflorists erbjudande → |
| Euroflorist | Lyxbukett eller stor bukett | från 500 till 650+ kr | 3.2 till 3.8/5 | Se Euroflorists erbjudande → |
| Euroflorist | Blomsterbox (postbud) | från ca 199 till 249 kr | 3.2 till 3.8/5 | Se Euroflorists erbjudande → |
| Euroflorist | Budavgift (standard) | 99 kr | 3.2 till 3.8/5 | Se Euroflorists erbjudande → |
Prisspannet går från ca 199 kr för Euroflorists Blomsterbox upp till 550 till 700+ kr för Interfloras lyxbukett. Budavgiften är 99 kr hos båda, och ett standardkort ingår hos båda, medan lyxkort kostar från 25 kr. Flera faktorer påverkar vad du slutligen betalar:
- Typ av produkt, till exempel budgetbukett, Floristens val, lyxbukett eller blomsterbox som skickas med postbud
- Budavgiften, som anges som en egen post i vår prisdata
- Tillval som lyxkort, choklad eller vas, som kunderna uppskattar i bolagens omdömen
- Leveransdag, eftersom högtider som Mors dag och Alla hjärtans dag ger mest logistiska störningar
- Eventuell certifiering eller särskilt önskat innehåll, där vi saknar prisuppgifter och du behöver fråga bolaget
Jämför därför alltid slutsumman i kassan och inte bara bukettpriset. Hos Interflora börjar Floristens val på 299 kr och budavgiften är 99 kr, och först i kassan ser du hur de räknas ihop. Jämför Interfloras priser →
🎯 Så väljer du rätt blombud
- Bestäm vad du vill uppnå. Är det lägre miljöpåverkan från odlingen (MPS-ABC), bra arbetsvillkor (Fairtrade eller MPS-SQ) eller ekologisk odling? De tre kräver olika märkningar.
- Leta efter märkning i produktbeskrivningen. Seriösa säljare anger nivå, till exempel MPS-A eller MPS-A+, och gärna odlarens MPS-nummer. Saknas uppgiften ska du inte anta att blommorna är certifierade.
- Kontrollera odlaren. Med ett MPS-nummer kan du slå upp odlaren via MPS plattform Follow Your Flower or Plant på followyourflowerorplant.com.
- Kontakta blombudet före beställning. Fråga om blommorna har MPS-nivå, vilka odlare som används och vad som händer om florist eller lager byter ut sorter.
- Välj produkt efter hur mycket kontroll du vill ha. Vid Floristens val bestämmer floristen innehållet, medan en fast beskriven bukett ger dig mer att utgå från.
- Läs recensioner kritiskt. Det vanligaste klagomålet hos både Interflora och Euroflorist är att buketten inte liknar bilden, så ett tydligt skriftligt svar från bolaget är värt mer än en bild.
Vill du börja med ett bolag som binder buketten nära mottagaren hittar du Interfloras utbud här. Skicka blommor via Interflora →
❓ Vanliga frågor
❓ Vad står MPS för?
MPS står ursprungligen för Milieu Programma Sierteelt, ett nederländskt miljöprogram för prydnadsväxtodling som startade på 1990-talet. Idag används även namnet More Profitable Sustainability. Organisationen utvecklar certifikat för miljö, god odlingssed och sociala villkor och är verksam i drygt 50 länder.
❓ Är MPS-märkta blommor ekologiska?
Nej. MPS-ABC mäter hur mycket bekämpningsmedel, gödning, energi och vatten odlaren använder och hur avfallet hanteras. Bekämpningsmedel får användas, men MPS rankar dem efter miljöpåverkan och poängen påverkas av både val och mängd. Vill du ha ekologiskt ska du leta efter en separat ekologisk märkning. Se Interfloras sortiment →
❓ Vad är skillnaden mellan MPS A, B och C?
Skillnaden ligger i miljöpoängen. MPS-A kräver 70 till 110 poäng, MPS-B 55 till 69,9 poäng och MPS-C 10 till 54,9 poäng. MPS-A+ kräver minst 90 poäng och tre extra krav och är den högsta nivån. Skalan beskriver hur effektivt odlaren använder resurser under mätperioden.
❓ Är MPS en etisk märkning?
Delvis. MPS-ABC är i första hand en miljömärkning och säger inget om löner. Sociala aspekter täcks av tilläggscertifikatet MPS-SQ, som omfattar hälsa, säkerhet och arbetsvillkor, och av andra märkningar som Fairtrade. Den som vill ha ett helhetsgrepp om etik bör därför kombinera flera märkningar. Beställ hos Interflora →
❓ Hur kontrollerar jag en odlares MPS-certifiering?
Certifierade odlare som uppfyller kraven för MPS-ProductProof kan använda en MPS-vinjett med ett unikt MPS-nummer. Via MPS plattform Follow Your Flower or Plant (followyourflowerorplant.com) kan du sedan läsa om odlaren och dess certifiering. Be blombudet om odlarens MPS-nummer om du vill kontrollera ett specifikt parti.
❓ Säljer Interflora MPS-certifierade blommor?
Vi har inga uppgifter om att Interflora säljer MPS-certifierade buketter, så vi kan varken bekräfta eller avfärda det. Interflora beskriver att buketterna binds för hand av florister nära leveransadressen, och i Sverige finns över 400 anslutna blomsterbutiker. Kontakta bolaget och fråga innan du beställer. Se Interfloras erbjudande →
❓ Säljer Euroflorist MPS-certifierade blommor?
Inte heller för Euroflorist har vi uppgifter om MPS-certifierade buketter. Bolaget arbetar med ett nätverk av lokala florister och med direktleveranser från centrallager, så innehåll och ursprung kan variera mellan beställningar. Fråga därför kundtjänst om certifiering och odlare i stället för att anta något.
❓ Är certifierade blommor dyrare?
Vi har inga prisuppgifter för certifierade buketter hos Interflora eller Euroflorist, så vi kan inte ange någon prisskillnad. Bolagens vanliga budgetbuketter kostar ca 249 till 299 kr hos Euroflorist och ca 269 till 299 kr hos Interflora. Fråga bolaget om pris för särskilda önskemål innan du bestämmer dig. Se Euroflorists erbjudande →
❓ Vad säger Trustpilot om att få det innehåll man beställt?
Det är det vanligaste klagomålet. Hos Interflora, där 25 till 35% av omdömena är kritiska, handlar det ofta om avvikelser i färg, volym eller sorter, och en kund efterlyste bättre information om att blommor byts ut. Hos Euroflorist är 30 till 35% kritiska och buketter som upplevs mindre än på bilden är vanligast.
❓ Spelar det roll om buketten kommer från lokal florist eller kartong?
Ja, enligt omdömena. Euroflorists kunder beskriver större variation i kvalitet beroende på om en lokal florist binder buketten eller om den packas i kartong, och vissa nämner blommor som vissnat eller skadats vid leverans. Interflora binder buketterna nära mottagaren men drabbas av liknande utmaningar vid högtider. Skicka blommor via Interflora →
❓ Vad gör jag om buketten inte stämmer med beskrivningen?
Kontakta bolaget direkt och dokumentera avvikelsen med foto. Euroflorist anger 7 dagars garanti på sin webbplats. Kunder hos båda bolagen beskriver ibland långa svarstider vid reklamation, så vänta inte med att höra av dig.
❓ Hur kontaktar jag ett blombud om certifiering?
Skriv eller ring kundtjänst och ställ tre frågor: har blommorna någon MPS-nivå, vilka odlare används, och vad händer om innehållet byts ut? Be gärna om svaret skriftligt, så att du har något att hänvisa till om buketten avviker. Se Interfloras erbjudande →
🏆 Sammanfattning
De viktigaste lärdomarna om MPS-märkta blommor:
- MPS-ABC är en miljöcertifiering som mäter bekämpningsmedel, gödning, energi, vatten och avfall, med en poängskala som går upp till 110.
- MPS-A kräver 70 poäng eller mer, och A+ kräver minst 90 poäng plus tre extra krav.
- Märkningen är varken ekologisk eller en garanti för rättvisa löner. Social kvalitet kräver MPS-SQ eller andra märkningar som Fairtrade.
- Vi har inga uppgifter om att Interflora eller Euroflorist säljer MPS-certifierade buketter. Kontrollera märkning och ursprung i kassan och kontakta bolaget direkt.
- Buketter från Floristens val och bolagens vanliga utbud kan variera i innehåll, så ett skriftligt svar före beställning är värt mer än en produktbild.
Priser och leveransvillkor ändras löpande. Verifiera alltid aktuell information direkt med blombudet innan beställning.